Kam do okolia

Strážov
Zo Strážova je priam úchvatný výhľad na blízke okolie i na diaľavy, pravda, v jasnom počasí. Na východe vtedy možno vidieť hrebeň Martinských holí, Malú Fatru, Kysuckú vrchovinu, ako aj charakteristický Choč. Od východu smerom k severu priamo defilujú pred naším zrakom Beskydy, Javorníky i vršatecká oblasť Bielych Karpát. Vnútorný okruh rozhľadu tvoria zasa Súľovské skaly, Manínska oblasť, Malenica, Vápeč, Homôlka, Inovec a ďalšie menšie vrchy. Priamo pod nami sa rozkladá pôvabná Zliechovská kotlina. Z obce Zliechov možno podniknúť veľmi pekné turistické túry. Najkrajšie scenérie ponúka pohľad na Mojtín cez vrch Javorinu (1012 m).

Vápeč
Z Košece sa môžeme dostať priamym autobusovým spojom do Kopca alebo cez Ilavu do Hornej Poruby. Za Ilavou prechádza cesta nádhernou zalesnenou dolinou – Porubská dolina, ktorou preteká Porubský potok. Už z dolného konca Hornej Poruby zbadáme kužeľovitý Vápeč (965 m) v celom majestáte. Prejdeme obcou až na jej horný koniec a potom zabočíme doľava k úbočiam Vápča. Samotný výstup je namáhavejší až v poslednej tretine, ale skvelou odmenou za túto námahu je prekrásny výhľad.
Vápeč rozhodne patrí medzi najkrajšie vyhliadkové vrchy Strážovskej hornatiny. Vrchol Vápča je plochý a kamenistý. Poskytuje však dosť miesta na pohodlný oddych a spokojné pokochanie sa vo výhľadoch na všetky svetové strany. Na sever sa otvára nádherný pohľad dolu do Porubskej doliny, ďalej do malebného údolia Váhu, kde sa črtajú dominanty Ilavy a Dubnice, údolím sa vinie ako striebristá stuha rieka Váh a úzadí sa dvíha veľkolepý útvar celého masívu Vršatca. Na západ sa rozkladá obec Horná Poruba, potom úbočiami vystupuje cesta do Valaskej Belej, za ňou smerom na západ sa tiahne Omšenská dolina.
Z vrcholu Vápča je veľmi pohodlný prechod k chate Homôlka. Chata stojí pod južným svahom Homôlky (907 m), vľavo od cesty do Valaskej Belej. Z chaty možno podnikať kratšie vychádzky aj pekné turistické túry. V okolí chaty je v zime priamo ideálny terén na lyžovanie. Pred chatou je 700 m dlhý lyžiarsky vlek.

Turistické oblasti Vršatca a Strážovskej hornatiny, aj keď nedosahujú vysokohorské výšky, predsa vedia svojimi prírodnými krásami a možnosťami uspokojiť aj najnáročnejšieho turistu. Turistická chata Homôlka aj rekreačné zariadenia na Vršatci, lyžiarske vleky na Homôlke, Mojtíne, Vršatci a na Čertove prispievajú k tomu, že sa tieto oblasti stali obľúbenými a vyhľadávanými miestami nielen turistov a lyžiarov z okolia, ale celej turistickej verejnosti. (Zdroj: dubnica.sk)

Neďaleko Košece sa nachádzajú aj tieto zaujímavé lokality:
Čičmany
Vršatec
Rajecká dolina
Mojtín
Červený kameň
Lednica
Trenčín – Trenčiansky hrad
Považská Bystrica – zrúcaniny Považského hradu