Obyvatelia obce budú mať väčšiu silu na presadenie dobrých nápadov

31. marca 2015 07:568 komentárovZobrazené: 283 x
Obyvatelia obce budú mať väčšiu silu na presadenie dobrých nápadov

Zriadenie poradných skupín z radov obyvateľov

Starosta obce Košeca sa po neschválení uznesenia na navrhovanú požiadavku vytvorenia poradného orgánu obecného zastupiteľstva – Komisie pre časť Nozdrovice rozhodol využiť prejavený záujem aktivistov a dobrovoľníkov a vytvoril poradnú skupinu obyvateľov pre miestnu časť Nozdrovice. Jej úlohou bude posudzovanie špecifických problémov a otázok týkajúcich sa občanov miestnej časti Nozdrovice. Tieto kolektívne návrhy sa prostredníctvom starostu budú pravidelne predkladať na rokovanie obecného zastupiteľstva.

Je smutné, že obecné zastupiteľstvo neprijalo návrh na vytvorenie poradného orgánu obce pre túto miestnu časť, ktorý bol predložený Mgr. Danou Bajzíkovou a ktorý vznikol z podnetu aktivitstov a dobrovoľníkov z Nozdrovíc. Demokracia ukázala svoju negatívnu stránku, pretože z 9 poslancov podporili tento návrh len štyria (Švehlová, Kalamenová, Bajzíková, Kolembus), čo nebola väčšina. Ostatní poslanci, ako sa vyjadrili, nevidia dôvod, aby takáto komisia bola zriadená. Čo im môže vadiť na situácii, keď sa konečne občiansky aktivizmus prejavil mi ako starostovi nie je známe, no ja túto ponuku dobrovoľníkov prijímam a chcem využiť potenciál na zlepšenie kvality života v miestnej časti Nozdrovice a chcem zabezpečiť, aby sa cítili ako súčasť Košece.

Podľa rovnakého modelu starosta obce vytvoril aj poradnú skupinu obyvateľov pre Košecu. Do nej sa môžu prihlásiť aktivisti a dobrovoľníci, ktorí majú záujem sa venovať problémom a otázkam dotýkajúcich sa špecificky určitých lokalít Košece. Požiadavky obyvateľov pri novo vytvorenom modeli budú smerovať zdola nahor (z poradných skupín do obecného zastupiteľstva), čo je prejavom úplnej otvorenosti samosprávy a zapojenia všetkých obyvateľov do rozhodovania.

Záujemcovia o členstvo v poradných skupinách pre Nozdrovice a pre Košecu sa môžu prihlásiť starostovi osobne, telefonicky, e-mailom, cez Skype alebo Facebook. Kontakty na starostu obce: mobil: 0918 461 201, e-mail: starosta@koseca.sk, Skype: radomir.brtan, Facebook: https://www.facebook.com/radomir.brtan

Ďakujem.

Bc. Radomír Brtáň – starosta obce Košeca

Značky:

8 komentárov

 • no s takym navrhom ste uz predsa mohli davno prist aj skor a sam, mali ste dost casu

  • Dobrý deň.
   Ak by sme sa spoločne vrátili do minulosti, videli by sme rôzne snahy z môjho postu o zapojenie obyvateľov do rozhodovacích procesov v obci. Všetko má svoj čas a poradné skupiny sú ďalšou etapou snaženia.
   Tento návrh vznikol najmä s dôvodu, že občana Nozdrovíc sami požiadali obecné zastupiteľstvo (aktívne a dobrovoľne), aby mohli pracovať na príprave rôznych návrhov, ktorých cieľom je zlepšovanie prostredia, v ktorom žijú. Ak kolektívny orgán obce uznal, že takúto komisiu nie je potrebné pre nich zriadiť, ja môžem len rešpektovať ich postoj. Zdá sa mi však, že tú aktivitu a dobrovoľníctvo občanov je potrebné využiť v prospech obce, preto som sa rozhodol ich ponuku prijať a poradné skupiny vytvoriť.

 • Posudzovanie špecifických problémov a otázok týkajúcich sa ……..vytváranie kolektívnych návrhov ….

  Priznám sa že nerozumiem článku a nečudujem sa že niekto ,kto má zdravý rozum neschvaľuje to čo sa predkladá v tomto duchu .Z tohto sa vôbec nedá vydedukovať o čo ide . Chcú Nozdrovice samostanosť ako obec ? Tak im ju treba dať , kde je problém?
  Chcú Nozdrovice niečo na úkor obyvateľov Košece ? Tak to treba predložiť ako oficiálny materiál a podľa to ho postupovať ďalej . Ale zriaďovať s prepáčením chujové komisie ktoré vyriešia akurát nesmrteľnosť chrústov mi pripadá scestné .

  • Dobrý deň Peter.
   Veľkou devízou samosprávy je práve to, že sama rozhoduje na svojom území o problémoch, ktoré má právomoc riešiť. Jedným z týchto problémov je aj rozvoj. Ak som na zasadnutí OZ správne pochopil požiadavky občanov z Nozdrovíc, tak im išlo len o to, aby cez komisiu mohli predkladať svoje návrhy týkajúce sa špecificky Nozdrovíc a ich rozvoja. Či ich návrhy zastupiteľstvo prijme/schváli, alebo neprijme/neschváli je už na rozhodnutí 9 poslancov, ktorých sme si zvolili v komunálnych voľbách. Tým, že Zákon o obecnom zriadení umožňuje vytvorenie stálych alebo dočasných poradných orgánov obecného zastupiteľstva je daný obecnému zastupiteľstvu silný informačný nástroj na oboznámovanie sa s aktuálnymi problémami obyvateľov a komisie majú právomoc po posúdení vecí predkladať aj návrhy na ich riešenie. Hovorí sa, čím viac názorov, tým lepšie a kvalifikovanejšie riešenie. Úlohou komisií OZ je práve pomoc pri hľadaní alternatív. Tiež môžu byť iniciatívne v hľadaní možností financovania plánovaných zámerov. Ak by tento model kvalitne fungoval, obecné zastupiteľstvo vždy dostane „na podnose“ odporúčania, ktoré každý poslanec vyhodnotí podľa svojho presvedčenia a hlasovaním dá najavo, či s nimi súhlasí. Bez urážky, nie všetci poslanci OZ majú dokonalý prehľad o finančných, sociálny, kultúrnych, rozvojových či iných aspektoch fungovania obce. Preto majú k dispozícii odborníkov – členov komisií, aby za nich posúdili aktuálne otázky a ako odborný garant tej-ktorej oblasti navrhli riešenia. Samozrejme, že poslanec nemusí v konečnom dôsledku súhlasiť s návrhom komisie, no obec môže byť kľudná, že urobila všetko pre to, aby rozhodla kvalifikovane. Keď tento model nefunguje dostatočne kvalitne, obecné zastupiteľstvo jednoducho nemá možnosť hĺbkovo sa zoznámiť so všetkými dôležitými faktami a konečné rozhodnutie je síce demokratické, ale nemusí byť najvhodnejšie.
   Presne to isté sa vzťahuje aj na pozíciu starostu. Ako starosta chcem mať k dispozícii názor čo najväčšieho počtu obyvateľov v prípade všetkých dôležitých tém. Preto som sa rozhodol vytvoriť spomínané poradné skupiny. Ich fungovanie bude veľmi jednoduché. K dôležitým otázkam zvolám tzv. verejné vypočutie, na ktoré dostanú pozvánku prihlásení členovia poradných skupín (aktivisti a dobrovoľníci) a tiež budú pozvaní všetci občania. Na týchto stretnutiach budú predmetom vypočutia najdôležitejšie aktuálne otázky, pričom cieľom stretnutí bude posúdiť dostupné informácie a prísť k návrhu riešenia, ktoré bude sprostredkované poslancom obecného zastupiteľstva.
   Ide o prejav ochoty načúvať obyvateľom obce, ich želaniam, prianiam, podnetom. V zásade v tom nevidím nič scestné – ide o prejav vysokej miery demokracie a participácie občanov na riadení obce.

 • v komisiach su predsa zastupcovia nielen z kosece,ale aj nozdrovic, naco zbytocne vytvarate dalsie nezmyselne skupiny? mate tam poslancov a clenov komisii, za ktorymi mozu obcania prist, ked potrebuju nieco vyriesit, alebo maju nejaky navrh, podnet atd.

  • Dobrý deň. Akceptujem Váš názor, dovolím si však vyjadriť presvedčenie, že opodstatnenie takto zriadených skupín a ich prípadnú nezmyselnosť budeme vedieť posúdiť až po nejakom čase fungovania. Ďakujem.

 • litvik rudolf

  zdravím ťa pán starosta ,je to pekné že je tu takyto záujem ale popdľamňa je mtomzbytočne ,pretože časť obce nozdrovice ma v zastupiteľstve dokona troch zastupcovnčo na presadenie ich záujmou to plne postačuje. Mám však jednú popdstatnu pripomien .bol soim na zastupiteľstve v mesiaci január ked si bol na dovolenke a poviem zti že ma ako občana prešla chuť sa na dalšom zúčťastniť.Ked sombol ja poslancom tak sme sa na zasadnutie pripravili a potom sa jednalo len o tom v čom bolim nezhody.Na tom zasadnutí toi bolo neúnosne v tomm ,že poslanci nemali veci pripravené a vštko dopodrobná preberali.Bolo nás tam pár občanov ,ktorí si nemali pomalý kam sadnúť,nebolo miestoi a čAKaťž na pripomienky občanov do 22,30 bolo aj na poslancov dosť,nie to pre občanov.Bolo by v tomto smere niečo radikálne zmeniť,ved nie možne aby občan čakal 5 hodin kým sa dostsane k slovu potom boli aj poslanci znervoznení
  ,

  • Dobrý večer.
   Je mi ľúto, že ste mali takýto „zážitok“ zo zasadnutia. Snažíme sa o tom, aby boli zasadnutia efektívne, no sám uznávam, že nie vždy je tomu tak. Niekoľko rokov je v programe zasadnutí hneď na začiatku v bode č. 5 priestor pre Názory občanov. Tu je potrebné prejaviť svoj názor, dať podnet, vyjadriť požiadavky, … Potom je možné sa zapojiť aj v jednotlivých bodoch pri prerokovaní konkrétnych záležitostí /najskôr majú slovo poslanci, no dávame priestor aj občanom, ktorí diskutujú k veci a stručne/. Verím, že ste úplne nezanevreli na zasadnutia OZ a že sa tam niekedy ešte uvidíme.
   V prvej časti Vášho príspevku ste spomínali, že Nozdrovice majú postačujúci počet poslancov na presadenie záujmov tejto miestnej časti. Dovolím si pripomenúť, že ak by tomu tak bolo, komisia pre túto miestnu časť by bola asi na rokovaní oficiálne zriadená. Ešte raz vyjadrím svoj názor, že jej zriadenie by bolo odmenou pre všetkých aktívnych občanov, ktorí chceli prispieť dobrovoľne a bez nároku na nejaký honorár svojimi nápadmi a činnosťou k rozvoju obce. Budú mať príležitosť tak urobiť v budúcnosti „len“ cez poradnú skupinu. Čas ukáže, aký to bude mať význam a dosah.

Váš komentár