Pripomienkovanie zámeru Výrobne asfaltových zmesí Tunežice – verejnosť do 27. 4. 2012

6. apríla 2012 09:2710 komentárovZobrazené: 130 x
Pripomienkovanie zámeru Výrobne asfaltových zmesí Tunežice – verejnosť do 27. 4. 2012

VEREJNOSŤ MôŽE ZÁMER PRIPOMIENKOVAŤ NA MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA DO DÁTUMU: 27. 4. 2012!
ADRESA: Ministerstvo životného prostredia SR, odbor environmentálneho posudzovania, Nám. Ľ. Štúra 1, 812 35 Bratislava

V obci Ladce – miestnej časti Tunežice investor Doprastav Asfalt, a.s., Zvolenská cesta 39, 974 01 Banská Bystrica plánuje neďaleko našej miestnej časti Nozdrovíc vybudovať Výrobňu asfaltových zmesí. Pôvodne naša obec  vôbec nebola zaradená do prejednávania ako dotknutá obec, no na základe dožiadania starostu obce Košeca Radomíra Brtáňa Ministerstvo životného prostredia dalo priestor aj nám sa k plánovanému zámeru vyjadriť. Všetky podstatné dokumenty nájdete v prílohách. V blízkej dobe je potrebné Vaše prípadné pripomienky k zámeru doručiť na Obecný úrad v Košeci. Následne budeme požadovať zvolať aj verejné prerokovanie s občanmi k tomuto zámeru. O termíne Vás budeme informovať prostredníctvom obecného rozhlasu a na našom webovom sídle obce. Všetky informácie o predmetnom zámere nájdete aj na stránke ENVIROPORTALU TU!
Kompletnú dokumentáciu nájdete k nahliadnutiu aj na obecnom úrade.

Prílohy:

Značky:

10 komentárov

 • Cementáreň Ladce, Lom Tunežice, ťažba a úprava štrkov pri Váhu a ešte asfaltérka……super. Ešte že nám štát za toto všetko dovolí platiť dane za kvalitné bývanie, za vodu, za dýchateľný vzduch, za kvalitnú úrodu a kanalizáciu . Vďaka, vdaka…

 • Chcel by som sa opýtať, aký konkrétny termín je pre podávanie pripomienok a vyzvať obyvateľov okolitých obcí, nech podajú čo najviac podnetov na zastavenie tejto plánovanej výstavby. Prípadne nemohlo by obecné zastupiteľstvo zorganizovať petíciu proti ďalšiemu znečisťovaniu ovzdušia v okolí? Či im to nevadí, hlavne nech ide viacej peňazí do rozpočtu???

 • Dobrý deň. Na úrade budeme znovu od stredy 11. 4. 2012, bolo by vhodné, ak by sa tam všetky Vaše pripomienky sústredili čo najskôr, aby sme vedeli včas tieto posunúť ďalej na rozhodovací orgán. Ide o takzvané posudzovanie vplyvov na životné prostredie /EIA/, kde máme ešte šancu po preukázaní oprávnených argumentov minimalizovať vplyv navrhovanej činnosti na naše územie.
  Tomáš, z tejto navrhovanej činnosti do nášho rozpočtu nemá kvôli čomu ísť nejaký peniaz, toto nie je plánované vybudovať v našom katastri.
  Radomír Brtáň

 • Ja som mal na mysli skôr rozpočet obce Ladce, ktorá na rozdiel od Kočece o výstavbe radšej vôbec neinformuje.

 • Nechapem preco všetci nadávate na Cementárku a aj na lom Tunežice ked chcu nech to postavia ved splnaju vsetky predpisy aspon zamestnaju ludi. Ved si uvedomte nadavate ale odkial mate strk makadam a aj cement na svoje stavby ked kupujete cement iny nechccete len z ladiec ale vsetci budu nadavat. Ja som za aby si to postavili

 • Áno Ivan, máte pravdu, vo výrobni asfaltu zamestnajú piatich ľudí (z toho koľkých si dosadia z Bratislavy?), ale znečistia ovzdušie tisícom. A spĺňajú predpisy? Samozrejme na papieri, ten znesie všetko.

  Len cementáreň Ladce vypustí za rok do ovzdušia vyše 107 ton tuhých znečisťujúcich látok (to číslo narástlo za posledný rok o vyše 17 percent) a 3075 ton plynných znečisťujúcich látok( za rok nárast o 23 percent) Spĺňajú predpisy aj tým, že za minulý rok spálili 3717 ton pneumatík a filter vypli 690 krát. A toto sú tie splnené predpisy, čo ak dôjde k nejakej havárii, nehode? Koľko svinstva pôjde do ovzdušia potom? Nehovorím o tom, že väčšinou sa správy prispôsobujú, aby vyhoveli „predpisom“, úplatky majú na Slovensku zatiaľ stále zelenú.

  Uvedomujem si, že na stavbu použijeme štrk z Ladiec, ale koľko krát za život ho budem potrebovať, 5 krát? A koľko budem dýchať znečistený vzduch v okolí? 24 hodín denne, 7 dní v týždni…. Ja chcem mať radšej zdravé deti a po štrk si zájdem aj 50 km, ale každý má svoje priority. Toto každopádne nie je diskusia o cementárni, ale o ďalšom znečisťovalteľovi ovzdušia v regióne.

  Ďalším sekundárnym negatívnym dopadom na kvalitu života bude denný priemerný prejazd nákladiakov v počte 48 (v správe prepočítané na 12 mesiacov, kedže bude výroba asfaltu v prevádzke len 9 mesiacov v roku, počas mesiacov marec-november prejde cez obec o 64 nákladných aút viacej ako doteraz). Popred Ivanov dom asi chodiť nebudú, keď je za výstavbu, ale aspoň si bude mať kde kúpiť asfalt, keď si bude asfaltovať okolie domu… To je naozaj výhoda! Tešme sa na novú asfaltáreň. Budeme sa mať všetci lepšie.

 • Súhlasím s Tomášom, tieto fabriky by mali stáť, čo najďalej o obytných zón!

 • Žiadne pripomienky nikde na ministerstvo neposielajte. Len sa tam z toho smejú a hádžu to rovno do koša. Treba sa kontaktovať na veľmi vplyvné osoby ktoré to všetko vybavia tam.

 • @Ivan : neviem, či si z Košece, ale vyskúšal si niekedy na jednu jedinú noc nechať auto odparkované na „čerstvom“ nočnom vzduchu ?
  Môžem ti garantovať, že to biele auto, ktoré ráno zbadáš, keď sa zobudíš, nebude tvoj hrozný sen, ale realita. Pozri sa na stromy, lístie na stromoch, okná a uvidíš, čo za bordel v noci púšťa tá tvoja cementáreň.
  V Rakúsku by takú továreň okamžite zavreli !

 • Preukázanie oprávnených argumentov. To je ten problém. Na jednej strane potenciál investorov tlačiacich okrem iného aj na úrady OP a štátnej správy a na druhej strane my občania – amatéri , ktorí zostávame v roli štatistov sledujúcich zmeny, na ktoré nemáme ten potrebný potenciál ich vedecky doložiť. Tuhé častice, kyselé dažde, obrovské rozmonoženie pravdepodobne diskovky / žltý lišajník či huba/ na skoro všetkých

Váš komentár