Výsledok vzorky digestátu

31. augusta 2016 13:365 komentárovZobrazené: 920 x
Výsledok vzorky digestátu

V prílohe zverejňujeme výsledky rozboru vzoriek digestátu vo forme protokolu o skúškach vykonaných v akreditovanom laboratóriu.
Digestát bol dňa 24. augusta 2016 aplikovaný do ornej pôdy v oblasti Rudé. Starosta obce Košeca Bc. Radomír Brtáň po telefonickej výzve občana Košece, ktorý z obáv o kvalitu podzemnej vody ako jediného dostupného pitného zdroja v lokalite Rudé, vykonal odber 5 vzoriek do čistých sklenených pohárov a okamžite kontaktoval skúšobňu v Dolných Kočkovciach, ktorá cca pol hodinu po odbere vzoriek tieto prebrala na vykonanie rozboru.
Dnes po obdržaní protokolu o skúškach sprístupňujeme výsledky širokej verejnosti, ktorá by mala mať vedomosť o tom, že do pôdy sa aplikuje tekutina, ktorá NESPĹŇA požiadavky Nariadenia komisie (EÚ) č. 142/2011 …, Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009, ktorým sa ustanovujú zdravotné predpisy týkajúce sa vedľajších živočíšnych produktov…
Všetkých 5 vzoriek výrazne prekračuje limitné hodnoty pri ukazovateli Enterokoky. (Pozn.: Limitná hodnota je stanovená na 1.0 * 103 KTJ/g).
Na základe zistených skutočností budú neodkladne vo veci informované všetky štátne orgány, ktoré by mali začať konať v súvislosti s ochranou pôdy a dodržiavaním predpisov na úseku ochrany životného prostredia.
hnojenie digestatom

odber vzorky digestatu

Značky:

5 komentárov

  • chcem sa spýtať, odkial vozia digestát. Nie je náhodou z Horoviec z bioplynky, lebo nám to tu polievajú odtiaľ. Ďakujem za odpoved

  • Dobrý deň Peter. To nám šofér nechcel prezradiť… Vaša dedukcia však je pravdepodobne správna.

  • Takže mám tomu chápať,že voda z vodovodu,ktorú bežne používame a dennodenne pijeme nieje pitná a ohrozuje naše zdravie??! Ďakujem za odpoveď a dúfam,že sa z toho vyvodia dôsledky a dá sa všetko do poriadku.

  • Dobrý deň. Ak používate vodu zo studne, raz za čas je dobré dať si urobiť jej rozbor. Tak zistíte, či je v poriadku. Ak máte prípojku k verejnému vodovodu, ten k nám smeruje vodu z Pružiny, takže digestát v Košeci na poliach jej kvalitu neovplyvňuje.

Váš komentár