Zatúlané psy sa po 6 dňoch našli v Košeci

7. septembra 2010 13:510 komentárovZobrazené: 67 x
Zatúlané psy sa po 6 dňoch našli v Košeci

Ako sme si poradili s nahlásenými zatúlanými psami?

Minulý štvrtok bol skúškou našej pripravenosti na túto situáciu. Nahlásenie 2 zatúlaných psov – Írsky seter a Gordon seter – prišlo zhruba okolo obeda. Hneď ako to bolo možné, zistili sme reálne stav veci a našli psov pri lesnej ceste smerom na salaš. Boli vychudnutí a zjavne sa túlali už niekoľko dní.

Za obecné auto sme zapojili prívesný vozík, naň sme naložili klietku, ktorá pôvodne slúžila na úplne iné účely ako je odchyt psov a vyrazili sme na cestu.

Medzitým sme začali na obecnom úrade pátraciu akciu a obvolali okolité obecné úrady, či niekto nenahlásil útek svojich dvoch psov. Mali sme šťastie a v Beluši takýto prípad zaznamenali. Dali nám číslo na majiteľa a my sme sa s ním spojili. Radosť to bola preveľká, lebo psíkovia už boli na potulkách od piatku, takže sa túlali 6 dní v lesoch medzi Belušou a Košecou.

Tento prípad sa skončil šťastne. Nie vždy však bude odchyt taký bezproblémový. Uvedomujeme si zlú situáciu v oblasti túlania sa psov po obci, ale riešenia si musíme hľadať sami a spoliehať sa len na seba. Odchyt psov je problémom všade tam, kde neexistuje mestská alebo obecná polícia, ktorá má na to prostriedky a vycvičený personál. Zavolať priamo šarhu – človeka, ktorý chytá choré a túlavé psy – je priam nemožné. Niektoré mestá majú zriadenú túto pozíciu, ale v blízkom okolí sme zatiaľ hľadali márne.

Najlepšia je však vždy prevencia, ktorá môže naše úsilie o navrátenie nájdeného psa jeho majiteľovi veľmi uľahčiť. Sú ňou známky pre psov. Každý pes by mal mať túto identifikáciu na obojku. Len vtedy vieme zaručene v databáze nájsť, komu pes patrí a hneď sa mu ozvať v prípade, že sa tento túla po obci.

Ale to už si musí každý majiteľ psa zvážiť, či je to naozaj jeho domáci miláčik a či chce, aby sa v prípade straty k nemu rýchlo vrátil. Ak áno, označenie zvieraťa známkou by malo byť samozrejmosťou.

Ďakujem za pomoc všetkým, ktorí prispeli k šťastnému návratu „zatúlancov“ k svojmu majiteľovi.

Značky:

Váš komentár